صعود 19 پله ای شاخص آزادی های اقتصادی ایران

شاخص آزادی های اقتصادی ایران
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  رئیس اتاق بازرگانی تهران به همراه رئیس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق تهران با شرکت در یک جلسه خبری از صعود 19 پله ای شاخص آزادی های اقتصادی ایران خبر دادند. به گفته مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران به منظور ارتقا بیشتر شاخص های مختلف در اولین قدم باید سرمایه گذاری های خارجی افزایش یابد و به همین خاطر ایشان با وزارت اقتصاد مطالعاتی را در این خصوص آغاز کرده اند. همچنین خوانساری با اشاره به همکاری مرکز سرمایه گذاری اتاق تهران با موسسه فریزر ، افزود: ” رئیس موسسه کانادایی فریزر با نهادها و موسسات مختلف و مسئولان قضایی دیدار کرده است.”

  طبق اظهارات دیگر خوانساری عدم انتشار آمار صحیح موجب ارائه تصویر نادرستی از ایران شده است و  به همین دلیل بخش خصوصی برای حل مسائل اقتصادی و مشکلات پیش آمده راهکارهایی را ارائه داده است که به گوش دولت نیز رسیده است و حتی رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای دولت در این رابطه فرموده اند که باید به راهکارهای بخش خصوصی توجه شود.  خوانساری همچنین بر کنترل نقدینگی تاکید کرد و گفت :” ما هم به دنبال آزادی تجارت خارجی هستیم؛ ما در اتاق مشکلات را بررسی و راهکار ارائه می کنیم اما اجرای این مسائل با دولت است.”

  وی خاطرنشان کرد که تعدادی از مواردی که مورد تحقیق قرار گرفته اند شامل استقلال دستگاه قضایی، دسترسی به نقدینگی سالم، آزادی مالکیت ارزهای خارجی، تغییرات نرخ تورم در 5 سال گذشته ، تفاوت نرخ ارز رسمی و بازار آزاد، قوانین مالی، میزان مشارکت بانک های داخلی با بانک های خارجی و سود سپرده های بانکی بوده اند.

  فریال مستوفی ، رئیس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق تهران نیز در این جلسه گفت: “به خاطر تحریم ها و محدودیت های ایجاد شده ، تقریبا دسترسی به آمار و اطلاعات ایران در سال‌های گذشته ممکن نبوده است و موسساتی مانند فریزر که اطلاعات خود را از نهادهای بین المللی می گیرند، اطلاعات ایران را نداشتند.”

  با توجه به سخنان مستوفی در حال حاضر ایران در سه شاخصه در حال مشاوره با موسسه فریزر است و تمام فعالیت های صورت گرفته به منظور پیشرفت و ارتقای رتبه کشور در آزادی های اقتصادی است که باید آن را از طریق اتاق بازرگانی در اختیار دولت قرار داد.  همچنین به گفته وی ، وضعیت ایران در آزادی های اقتصادی از بدتر به بد رسیده و تلاش برای بهبود رتبه آغاز شده هرچند که وضعیت ایده آل رسیدن به رتبه های کمتر از 20 است. وی اظهار داشت: “حجم دولت در گزارش فعلی آزادی های اقتصادی نسبت به گزارش قبلی بهتر شده است.”

  مستوفی ادامه داد: “رتبه کشور در دسترسی به پول سالم بهتر شده که دلیل اصلی آن اصلاح قوانین درباره الحاق ایران به FATF بوده است.” رئیس مرکز سرمایه گذاری خارجی اتاق تهران گفت: “یکی از درخواست های ما از دولت همواره این است که با استانداردهای بین المللی تطابق داشته باشد.”

  طبق عقیده مستوفی با نپیوستن به FATF حتی کشورهایی مثل چین و روسیه و هند با بانک های ما کار نخواهند کرد. همچنین پیوستن ما به دیگر کنوانسیون ها نیز ضروری است. مستوفی ادامه داد:” ما از تمام نهادها و وزارتخانه های دولتی دعوت کردیم تا در نشست با موسسه فریزر حاضر شوند؛ و به دنبال تهیه گزارش کاملی هستیم تا هرکدام از آنها مسائل و مشکلات خود را بگویند. ” وی بیان کرد : “نمی توانیم بگویم که سال آینده چه رتبه ای خواهیم داشت اما اگر مشاوره ها اجرایی شوند قطعا می توانیم رتبه بهتری از 130 در آزادی های اقتصادی داشته باشیم.”

  منبع : خبرگزاری ایرنا

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *