سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری عربستان در هند

سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری عربستان
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  طبق گفته سعود بن محمد الساتی، سفیر عربستان در هند، کشور عربستان در نظر دارد تا در جهت تقویت روابط و تنوع اقتصاد خود مبلغ صد میلیارد دلار در هند سرمایه گذاری کند. در واقع این کشور به دنبال یک سرمایه گذاری بلند مدت در حوزه های مهم و کلیدی هند نظیر پالایشگاهی، پتروشیمی، زیرساخت ها،کشاورزی و مواد معدنی و معادن است.

  سفیر عربستان طی مصاحبه ای در هند در رابطه با سرمایه گذاری کشورش افزود: “هند یک مقصد سرمایه گذاری جذاب برای عربستان است و عربستان قصد دارد در بخش های کلیدی با دهلی‌نو همکاری بلند مدت داشته باشد.”

  در حال حاضر عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت دنیا و همچنین یک عرضه کننده مهم انرژی برای کشور هند است که در حدود 17 درصد نفت خام و 32 درصد ال‌پی‌جی این کشور را تامین می‌کند. به گفته سفیر عربستان، قرار است شرکت آرامکو با شرکت ریلاینس اینداستریز هند شریک شود که نشان دهنده ماهیت استراتژیک روابط انرژی بین دو کشور است. وی افزود:” سرمایه‌گذاری پیشنهادی آرامکوی عربستان در حوزه انرژی هند مانند 44 میلیارد دلار سرمایه گذاری در پالایشگاه وست کوست و پروژه پتروشیمی ماهاراشترا و شراکت طولانی مدت با ریلاینس، تقطه عطف استراتژیکی در روابط دو جانبه ماست.”

  الساتی هدف طرح دورنمای 2030 بن سلمان، ولیعهد عربستان را کاهش وابستگی اقتصادی به نفت و متنوع کردن اقتصاد کشورش دانست و گفت: “افزایش قابل ملاحظه تجارت بین هند و عربستان در بخش های گوناگون قسمتی از این طرح است. غیر از بخش ‌های انرژی و نفت، بیش از 40 فرصت همکاری و سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور در 2019 مشخص شده است که امید برای بالا بردن 34 میلیارد دلار سطح تجارت دو جانبه فعلی را در سال های آینده افزایش می دهد.”

  الساتی ادامه داد:”ظرفیت بالایی به منظور تجارت به ویژه تجارت غیر نفتی وجود دارد و ما قصد داریم همکاری را در بخش های اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی، سرمایه گذاری و تکنولوژیکی ادامه دهیم.” یکی از اقدامات اولیه عربستان در خصوص اصلاحات اجتماعی طبق طرح دورنمای 2030 که در همین هفته اعلام گردید، راه اندازی یک برنامه جدید صدور ویزا برای 49 کشور، به جهت گسترش صنعت گردشگری در این کشور است.

  منبع: خبرگزاری تسنیم

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *