گسترش روابط گمرکی ایران با کشور همسایه آذربایجان

آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  چند روز پیش در حاشیه جهانی فن آوری و نوآوری در حوزه گمرک در باکو، روسای گمرک ایران و جمهوری آذربایجان با یکدیگر ملاقات کردند. در این دیدار برخی از راهکارها برای گسترش همکاری های فیمابین دو کشور در حوزه گمرکی مورد بررسی قرار گرفت که از میان آنها می توان به ایجاد دروازه مشترک تجاری و تسهیل روند ترخیص کالاهای صادراتی ، استفاده متقابل از قلمروی دو کشور برای ترانزیت کالاها، الکترونیکی کردن مراودات ترانزیتی بین طرفین با هدف تسهیل ترانزیت، کاهش هزینه ها، افزایش سرعت و جلوگیری از جعل اسناد اشاره کرد. همچنین در رابطه با همکاری ها و انجام فعالیت های مشترک میان گمرک ایران و جمهوری آذربایجان به منظور رفع برخی موانع و مشکلات در عبور و مرور دو کشور از گذرگاه های مرزی فعال در مرز مشترک، توافق هایی صورت گرفت.

  در ادامه این فعالیت ها ، مهدی میر اشرفی رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران،  امروز در جریان سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا از اجرا شدن پروژه مشترک تیر الکترونیکی به ‌صورت کامل میان دو کشور ایران و آذربایجان در مرز آستارا خبر داد. میراشرفی از تجربه تیر الکترونیک میان دو کشور ایران و ترکیه که اولین تجربه ایران در این زمینه بود به خوبی یاد کرد و آن را موفق دانست و با بیان این که جمهوری آذربایجان به اهمیت موضوع تسهیل تجارت و ترانزیت از طریق گمرک ایران واقف است؛ از راه اندازی تیر الکترونیک میان ایران و آذربایجان با هدف روان ‌سازی فعالیت ‌های گمرکی بین دو کشور ابراز امیدواری کرد.

  علاوه بر این رئیس کل گمرک ایران به اهمیت حمل ‌و نقل جاده‌ای و ترانزیت میان دو کشور اشاره کرد و افزود: “با راه‌اندازی تیر الکترونیکی ایران و جمهوری آذربایجان، شاهد حذف دفترچه ‌های کاغذی در این کنوانسیون خواهیم بود.”

  وی دیگر مزایای راه‌اندازی تیر الکترونیکی را  «ارتقای سطح سلامت کار» و «افزایش سرعت و پیشگیری از تخلفات مربوط به لجستیک در حوزه گمرکی ایران و جمهوری آذربایجان» بیان کرد و ادامه داد: “مذاکراتی را با جمهوری آذربایجان درباره ایجاد دروازه مشترک تجاری داشته‌ایم و بحث تبادل و ارتقای دیتا و تردد در دو طرف مرز، در دستور کار دو کشور قرار گرفته است.”

   

  منبع: http://tnews.ir و https://www.irna.ir

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  برای دریافت مهمترین اخبار بازرگانی ایمیل خود را وارد کنید.