رجیستری موبایل؛ شاید وقتی دیگر

آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  رجیستری موبایل بعد از حل اشکال اجرا خواهد شد

  طرح رجیستری تلفن‎های همراه و نحوه اجرای آن از موضوعاتی است که بازار موبایل ایران را در ماه های اخیر تحت شعاع خود قرار داده است، طرحی که پیش از این نیز چند بار به صورت ناموفق اجرا و با شکست مواجه شد. این بار اما عزم مسئولان بر این موضوع استوار بود که این طرح را که هدف اصلی آن مقابله با ورود غیرقانونی موبایل به کشورمان است را به شکل جدی به مرحله اجرا برسانند، موضوعی که طبق صحبت های وزیر ارتباطات در حاشیه رونمایی از  شبکه ملی اطلاعات شاید به وقتی دیگر موکول شود.

  به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از ایسنا، محمود واعظی با اشاره به آخرین وضعیت طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه گفت: طرح رجیستری دو بار در دولت های قبلی مطرح شد و شکست خورد و الآن نیز هیچکس در دولت و یا بیرون از دولت موافق قاچاق گوشی نیست و دولت عزم خود را جزم کرده است تا این طرح را با رعایت شرایط به سر انجام برساند.
  وی ادامه داد: موضوعات فنی طرح رجیستری در وزارت صنعت، معدن و تجارت به انجام رسیده است که پایلوت طرح رجیستری دو، سه هفته قبل به ما داده شد که آن را به اپراتورهای تلفن همراه تحویل دادیم و آنها نیز کار خود را شروع کردند. وزیر ارتباطات با تاکید بر این که نباید نقصی در طرح نهایی موجود باشد تصریح کرد: ما باید طوری طرح رجیستری را پی‌گیری کنیم که افرادی که قبلا گوشی های خود را خریداری کرده اند متضرر نشوند و یا باید مطمئن شویم که طرح رجیستری ارائه شده به گونه ای است که یک وارد کننده با واردات قانونی یک محموله و ثبت آنها 10 محموله قاچاق را به نام همان محموله اول وارد سیستم نکند چرا که این قبیل کارها قبلا انجام شده است. وی در ادامه افزود: باید مطمئن باشیم که این طرح مشکلی را برای مردم ایجاد نکند و به محض این که شرایط مهیا شود آن را اجرایی خواهیم کرد.

  واعظی با بیان این که شبکه ملی اطلاعات از مهمترین پروژه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم بوده است گفت: شبکه ملی اطلاعات موضوعی بود که مجلس در برنامه چهارم و پنجم از وزارت خواسته بود و همچنین در حکم اول و دوم تاسیس و ادامه کار شورای عالی فضای مجازی نیز به آن اشاره شده بود. وی ادامه داد: بیش از 10 سال از صحبت درباره این طرح می گذشت و در شروع کار دولت بیش از دو سال و نیم از برنامه پنجم توسعه گذشته بود که فقط حدود 15 درصد از زیر ساخت‌های مربوط به شبکه ملی فراهم شده بود اما با مطالعات انجام شده و همکاری ای که با شورای عالی فضای مجازی داشتیم در دی 1392 این شورا اصول و الزامات شبکه ملی را تصویب و ابلاغ کرد که دیدم زیر ساخت های موجود آن زمان چندان مناسب اجرای این طرح نیست.

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *