تغییر بسته ‌بندی محصولات پتروشیمی به منظور خروج آنها از مرزهای کشور

آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  فرشاد مقیمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پنجمین جلسه از نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خبر داد که طی بازدید سر زده ای از انبارهای شورآباد تهران ، مشخص گردیده به منظور خروج مواد پتروشیمی از مرزهای کشور، بسته بندی این محصولات عوض می شود.

  مقیمی ضمن اشاره به چالش‌های واحدهای صنعتی در زمینه تامین مواد اولیه پتروشیمی به ویژه در سال گذشته افزود: “یکی از نکاتی که بارها در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه پتروشیمی واحد های صنعتی عنوان شده، قیمت‌های مختلف و بسیار گران در فضای بورس کشور است و به همین منظور و  در راستای تامین مواد اولیه پتروشیمی برای واحدهای صنعتی تصمیم گرفتیم تا نسبت به آن بیشتر متمرکز شویم.”

  به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در تحریم ‌های گذشته نیز چنین شرایطی به وجود آمده بود و اگرچه در مبحث عرضه محصولات پتروشیمی تغییر چندانی صورت نگرفته است اما تقاضا افزایش داشته و علت آن هم نگرانی واحدهای صنعتی برای تامین مواد اولیه بوده و به همین دلیل تقاضا از حالت عادی بیشتر شده است.

  وی اضافه کرد: ” یکی از نکات قابل توجه در این خصوص تامین دشوار مواد پتروشیمی در بورس بود و این در حالی بود که در فضای بیرون از بورس این مواد به راحتی و با قیمت بسیار متفاوت نسبت به بورس به دست می‌آمد.”

  علاوه بر این مقیمی از برگزاری چندین جلسه توسط کارگروه رونق تولید در راستای تامین مواد اولیه و حل مشکلات مربوط به عرضه و تقاضا خبر داد و  افزود: “یک اقدام هم به دستور وزیر صنعت صورت گرفت تا  قرارگاه رونق تولید در وزارت صنعت شکل گیرد و این موضوع آنجا هم مورد بررسی قرار گرفت.”

  مقیمی با اشاره به وضعیت مواد پلیمری در حوزه پتروشیمی در سال 96  و 97   گفت:  “در کل سال 96 تولید ما 6.7 میلیون تن در حوزه مواد پتروشیمی بوده است که 357 هزار تن وارد و 3.6 میلیون تن صادرات داشته ‌ایم. همچنین 3.3 میلیون تن مصرف شده و تقاضا 5.6 میلیون تن بوده و حجم معاملات هم 2.6 میلیون تن بوده است. در سال 97 نیز 6.6 میلیون تن تولید و واردات هم 209 هزار تن بوده که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. صادرات هم 3.6 میلیون تن و حجم معامله به 3.1 میلیون تن رسیده است اما تقاضا از 5.6 به 10.3 میلیون تن رسیده است که این نشان می‌دهد وقتی فضا متلاطم باشد تقاضا نیز تغییر فاحشی خواهد داشت.”

  مقیمی در پایان در خصوص تشکیل قرارگاه رونق تولید به منظور بررسی اقدامات لازم جهت ایجاد آرامش در فضای بازار چنین گفت:” وزارت صنعت اقداماتی را برای تامین مواد اولیه پتروشیمی و فلزات در دستور کار قرار داده است و کارگروهی تشکیل شده تا تقاضا را درست مدیریت کند و در همین راستا نیز طرح افق در دستور کار قرار گرفته است. ”

  منبع : خبرگزاری فارس

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *