ترخیص کالا از کلیه گمرکات کشور با مشاوره رایگان

ترخیص کالا یکی از مراحل مهم صادرات و واردات یک محصول است که می بایست توسط شرکت های معتبری که نیروی متخصص و با تجربه در این خصوص دارند انجام شود. برای استفاده از خدمات ترخیص کالا لازم است ابتدا در خصوص خدمات مشاوره رایگان بازرگانی شرکت سپاهان همراه آگاهی یافته و در صورت داشتن هر گونه سوال و مشاوره ای در خصوص صادرات و واردات کالا با ما در تماس باشید.

برای دریافت خدمات ترخیص کالا فرم زیر را پر کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک

) ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی EPL

1) ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی EPL

در بدو ورود کالا به گمرک، مراحل ترخیص کالا آغاز می‌شود. اولین مرحله در ترخیص کالا مربوط به تکمیل اظهارنامه واردات و ثبت اطلاعات در سیستم گمرک کشور است. هم اکنون با مجهز شدن اغلب گمرکات کشور به سامانه EPL، مرحله اول از طریق این سامانه گمرکی به صورت آنلاین انجام می‌شود. بنابراین دیگر نیازی به انجام امور اظهار کالا به صورت حضوری نیست.

دریافت کوتاژ در دایره احراز هویت و تعیین مسیر

2) دریافت کوتاژ در دایره احراز هویت و تعیین مسیر

دومین مرحله از فرایند ترخیص کالا، به احراز هویت و اظهارکالا اختصاص دارد. دایره احراز هویت دایره فنی گمرک است که در ابتدا اسناد دریافتی را بررسی کرده و در صورت تایید آن‌ها، شماره ثبت یا همان کوتاژ را درج می‌ کند. می‌توان گفت کوتاژ به معنای ثبت اظهارنامه واردات یا صادرات کالا در گمرک است. به هر اظهارنامه ثبت شده، یک شماره اختصاصی دارد که به این شماره کوتاژ گفته می‌شود. بعد از دریافت شماره کوتاژ، اظهارنامه لاک و مهر می‌شود.

انواع مسیرهای گمرکی

مسیر سبز: اخذ مجوزهای لازم و یا مستقیما ارجاع به صندوق

مسیر زرد: بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک، بخش دایره ارزش و سپس ارجاع به صندوق

مسیر قرمز: ارزیابی و کتترل کالا به صورت فیزیکی، اخذ مجوزهای لازم، بخش دایره ارزش، بررسی اسناد توسط کارشناس سرویس گمرک و سپس ارجاع به صندوق

ارزیابی گمرکی

3) کنترل و ارزیابی کالا

در ادامه فرآیند ترخیص کالا با توجه به مسیر تعیین شده برای محموله، کنترل و ارزیابی کالا صورت می‌گیرد. در واقع اگر در دو مسیر قرمز و یا زرد قرار بگیرید، محموله شما نیاز به کنترل دارد. به این ترتیب، بسته کالا باز و توسط ارزیاب گمرک بررسی و با اسناد مطابقت داده می‌شود و یا فقط نیاز به بررسی اسناد توسط رئیس سرویس گمرک مربوطه می‌باشد. بعد از اینکه این مرحله با موفقیت به اتمام رسید و محموله از نظر ارزش و کلیت و تعداد مشکلی نداشت، در بخش دایره ارزش، ارزش اظهاری، سوابق گمرکی و دیگر روش‌های تعیین ارزش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اخذ مجوز های لازم

4) اخذ مجوزهای لازم

چهارمین مرحله از مراحل ترخیص کالا اخذ مجوز های لازم است. در این مرحله مجوزهای لازم که توسط سیستم و کارشناس با توجه به کالا تعیین گردیده است باید تکمیل شود. استاندارد، بهداشت، قرنطینه، مجوز تجهیزات مخابراتی و رادیویی، تجهیزات پزشکی، جهاد، انرژی اتمی، وزارت راه، مالیات و … از جمله مجوزهای لازم در این بخش می باشند.

بررسی تعرفه کالا

5) بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس (مجازی)

در مرحله پنجم کارشناس سرویس به بررسی تعرفه و تطبیق کالا با اسناد می پردازد. همچنین کارشناس سرویس به اسناد و الزامات ورود (مجوزهای مورد نیاز و ارزش) که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره شد نظارت می‌کند. رئیس سرویس نیز به بررسی امضاها و روند نهایی پرونده می پردازد و تایید نهایی توسط او صادر می گردد.

بررسی تعرفه کالا

6) پرداخت به صندوق و صدور سند ترخیص

مرحله ششم از مراحل ترخیص کالا این است که پس از اینکه مبلغ پرداختی از سوی گمرک مشخص گردید، صاحب کالا هزینه را به صورت فیش نقدی به حساب گمرک واریز می کند. سپس فیش پرداخت را گرفته و پروانه سبز گمرکی برای وی صادر می شود. پروانه سبز سندی است که درگمرک صادر می شود و به معنای آن است که عملیات ارزیابی به پایان رسیده است و صاحب کالا با گمرک تسویه کرده و می تواند مقدمات خروج کالای خود را از گمرک فراهم نماید.

انبارداری در مبدا

7) انبارداری و اجازه بارگیری

پس از پایان تشریفات کار در سرویس ارزیابی در هر سه مسیر ذکر شده پروانه های مهر شده و صدور سند ترخیص، هنگامی که تسویه های لازم با شرکت حمل و نقل صورت گرفت با توجه به دریافت قبض انبار و سایر مدارک لازم، گمرک مجوز بارگیری را صادر می کند و مبلغی به عنوان مبلغ انبارداری توسط مسئول نگهداری کالا از صاحب کالا دریافت می شود.

مبلغ انبارداری در گمرکات مختلف، متفاوت محاسبه می گردد و هزینه‌های مربوط به تخلیه، بارگیری، بیمه، مدت زمان رسوب کالا در انبار و غیره را شامل می شود که این موارد نیز با توجه به حجم، نوع و ارزش کالا محاسبه می گردد.

خروج کالا از گمرک

8) خروج کالا از گمرک

در آخرین مرحله از مراحل ترخیص کالا شما می توانید بیجک انبار را توسط انبار دار گمرک دریافت کند. بیجک انبار بعد از کنترل پروانه سبز گمرکی و  همچنین مهر درب خروج صادر می‌شود و نشان می‌دهد که کالای مربوطه به  صاحب کالا تحویل داده شده است و می‌تواند برای بارگیری کالا ورودی، وسیله نقلیه مورد نظر خود را را وارد گمرک کند. در این مرحله نیز، محموله دوباره بررسی شده و سپس اجازه خروج کالا داده خواهد شد.

نکات مهم در انتخاب شرکت ترخیص بار

سه ویژگی مهم در انتخاب یک شرکت برای انجام امور ترخیص کالا وجود دارد که در صورت یافتن این ویژگی ها در یک شرکت، می‌توانید با خیالی آسوده انجام امور بازرگانی خود را به آن بسپارید.

مدیریت‌‌، ساختار سازمانی یکپارچه‌‌ و آموزش نیروی متخصص عناصری بسیار مهم هستند و در ماندگاری و رشد هر سازمانی تاثیر بی چون و چرا دارند‌‌. اما موضوع مهم وجود این عناصر با هر شرایطی نیست، چرا که قطعا همه ‌‌سازمان‌ها می‌توانند این شاخص‌ها را دارا باشند. کارکرد شایسته این عناصر نسبت به یکدیگر است که برگ برنده یک مجموعه موفق به حساب می‌آید‌

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی

این گمرک تسهیلات ویژه ای برای واردات ماشین آلات و قطعات و لوازم اولیه ماشین آلات به بازرگانان ارائه می دهد و امکان استفاده از تخفیفات ویژه ای برای کالاهای کشور عراق دارد، این گمرک امکانات فراوان دیگری نیز برای تخلیه انواع محموله ها با حداقل تشریفات گمرکی فراهم می کند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این گمرک نگاهی به ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی بیاندازید.

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

گمرک شهید رجایی بندرعباس، به عنوان بزرگ ترین گمرک کشور شناخته می شود که راه اندازی آن در سال ۱۳۷۶ توسط هیئت وزیران کشور تصویب شد. این گمرک به تنهایی بیش  از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت کشور را برعهده دارد. سالانه در حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا در بندر این گمرک، تخلیه و بارگیری می شود که بعد از ترخیص، در تمام نقاط کشور توزیع می گردد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این گمرک نگاهی به ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بیاندازید.

ترخیص از گمرک تهران (شهریار)

گمرک شهریار تنها گمرک تجاری تهران بوده و از منظر جغرافیایی در غرب تهران واقع شده است. این گمرک با هدف بهبود در ساختار سیستم واردات و صادرات و پروسه های سهل برای آسایش و رفاه در سال ۱۳۵۵ راه اندازی شد و خدمات اختصاصی برای تخلیه و بارگیری در آن ارائه می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مواردی که توانسته است گمرک تهران – شهریار را متمایز نماید، ترخیص “خودرو” است. شایان ذکر است واردات خودرو در سال های اخیر با محدودیت هایی مواجه شده است و به راحتی قبل نمی باشد.

به این بلاگ پست امتیاز دهید!