برنامه‌های جدید گمرک جهت تسهیل تجارت

آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  به گزارش روابط عمومی گمرک، مهدی میراشرفی ضمن تبریک روز جهانی گمرک، از تلاش روزافزون کارکنان گمرک در جهت تحقق اولویت‌های اقتصادی کشور شامل تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و کمک به سیایت جذب سرمایه‌گذار خارجی خبر داد.

  رئیس گمرک کشور درباره برنامه‌های جدید این سازمان گفت: «در راستای شعار سال 2019 با عنوان «مرزهای هوشمند برای تجارت، سفر و حمل‌ونقل بدون وقفه» اقداماتی را باید در خصوص هوشمندسازی تجارت انجام دهیم که بهره‌گیری از ابزارهای کنترلی غیرمزاحم و غیرفیزیکی بهترین توصیه جهت عملیاتی کردن شعار سازمان جهانی گمرک است. در کنار مکانیزاسیون رویه‌ها و به‌کارگیری سامانه‌های الکترونیکی؛ نصب تراشه‌های RFID بر روی کانتینرها، توسعه تجهیزات GPS، اسکنرها، دستگاه‌های ایکس‌ری، دوربین‌های OCR و کراس چک کردن اطلاعات می‌توانند در هوشمندسازی تجارت با استفاده از ابزارهای غیرمزاحم کمک نمایند.»

  در ادامه گفت: «زمینه نصب تراشه‌های هوشمند رهگیری موسوم به (RF ID) بر روی کانتینرهای کالا فراهم شده و تا پایان امسال اجرایی می‌شود. این تراشه با رویکرد هوشمندسازی و کنترل غیرمزاحم اجرایی می‌شود. وی ادامه داد: این تراشه اطلاعاتی مانند مانیفست، قبض انبار و پروانه گمرکی را ثبت می‌کند که این داده‌ها برای نیروی انتظامی نیز در دسترس خواهد بود که ضمن کاهش ترافیک در گلوگاه‌ها، سلامت فرآیند را نیز افزایش می‌دهد.»

  رئیس گمرک خاطرنشان کرد: «هم‌زمان استفاده از دستگاه‌های ایکس‌ری موبایلی نیز با مشارکت بخش خصوصی در دستور کار قرارگرفته که تا 2ماه آینده محقق خواهد شد. وی اضافه کرد: در خصوص ایکس‌ری نیز نظر گمرک این است با توجه به اعتبارات زیاد موردنیاز برای تجهیز گمرکات، قانون برنامه ششم اجازه داده تا از توان ‌بخش خصوصی استفاده کنیم که مقرر شده با مشارکت بخش خصوصی، ایکس‌ری موبایلی را بر در اکثر گمرکاتی که کالاهای کانتینری وجود دارد نصب کنیم و به‌طور عملی قسمتی از این کنترل‌ها انجام دهیم.»

  در ادامه میراشرفی این اقدام را در جهت مبارزه با قاچاق کالا دانسته و اذعان کرد: «امید است بتوانیم اطلاعات اسکن شده را به سایر سازمان‌های کنترل‌کننده ارسال کنیم این امر نقش بسزایی در کاهش ترافیک در گلوگاه‌ها دارد و همچنین هزینه کنترل و زمان لازم را به‌شدت کاهش می‌‌دهد.»

  منبع: روابط عمومی گمرک

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *