ابلاغ دستورالعمل رصد سامانه‌های تجاری کشور

دستورالعمل رصد سامانه‌های تجاری
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  در خبری از روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از خبرگزاری تسنیم اعلام شد که دستورالعمل رصد سامانه‌های تجاری توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد. این دستورالعمل ۱۹ ماده‌ با ۹ تبصره‌ای موازی با موارد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اجرای اقتصاد مقاومتی با موضوع شفاف و روان‌سازی، قیمت‌گذاری، روان‌سازی، روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار، مصوبات ستاد تنظیم بازار، مصوبات ستاد اقتصادی دولت و مصوبه هیئت‌وزیران تدوین شده که جایگزین تمامی دستورات قبلی می‌شود.

  اهداف مهم ابلاغیه رصد سامانه‌های تجاری

  – ساماندهی اطلاعات و فرآیندهای ورود

  – توزیع و عرضه کالا در زنجیره تجاری کشور

  – فراهم کردن امکان رصد و کنترل موجودی کالای اساسی در سطح کشور

  – نظارت سیستمی برای تسهیل جلوگیری از گران‌فروشی، احتکار و قاچاق کالا

  – بهبود، تسهیل و شفاف‌سازی فعالیت‌های عاملان تجاری

  – فراهم کردن امکان‌سنجی و رتبه‌بندی عادلانه فعالان تجاری

  – یکپارچه‌سازی مجوزها، اسناد و اطلاعات حاصل از فعالیت‌های تجاری بین دستگاهی

  این دستورالعمل دارای سه فصل تعاریف، اسناد و سامانه‌های مرجع رصد کالا در زنجیره تجاری و نحوه شناسایی و برخورد با عاملین تجاری غیر رصد پذیر است که بر این اساس تمامی فعالان تجاری باید اطلاعات مربوط به  ثبت کالاها و مکان‌های آن‌ها را در سامانه جامع انبارها ثبت کنند.

  از دیگر ملزومات این دستورالعمل ثبت اطلاعات ورودی موجودی اولیه، ورود و خروج کالا، ثبت اطلاعات خریدوفروش کالا توسط تاجران است.

  طبق این دستورالعمل تجار باید تمام اطلاعات را کامل، صحیح و در زمان مقرر کارد کنند و هرگونه تخلف از این امر توسط بازرسان وزارتخانه به صورت فیزیکی از محل بررسی می‌شود.

  در صورت مشاهده تخلف، برای افراد حقیقی محرومیت از اشتغال به کار تا یک سال و افراد حقوقی ممنوعیت تا شش ماه از فعالیت تجاری جریمه در نظر گرفته شده است.

  در این ابلاغیه خرید، فروش، حمل یا نگهداری کالاها با موضوع قاچاق نظیر فراورده‌های نفتی و دارویی خارج از ضوابط دولتی و نیز نگهداری و خریدوفروش ارز قاچاق از طرف صرافی‌ها تخلف به شمار آمده که علاوه بر ضبط، جریمه در پی خواهد داشت.

   

  منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.