وزير گمركات چين ضمن دیدار با رئيس‌كل گمرك ايران ديدار درخصوص جزئيات سند راهبردي گمركات دو كشور، راهكارهاي اجرايي احياي جاده ابريشم با محوريت گمركات ايران و چين بحث و تبادل‌نظر كرد.
براساس اين سند كه از سوي دكتر علي طيب‌نيا وزير امور اقتصادي و دارايي ايران و يوگوانجو وزير گمرك چين در تهران امضا شد، همكاري‌هاي گمركي دو كشور در سه بخش تبادل اطلاعات گمركي، به رسميت شناختن فعالان مجاز اقتصادي (AEO) و ظرفيت‌سازي و آموزش توسعه خواهد يافت.
براساس این گزارش، در پي سفر شي جين پينگ رئيس‌جمهور چين و هيئت همراه به ايران يو گوانگجو وزير گمركات اين كشور به اتفاق تني چند از مسئولان گمركي و تجاري چين با دكتر مسعود كرباسيان معاون وزيراقتصاد و رئيس‌كل گمرك ايران ديدار و گفت‌وگو كردند.
وزير گمرك چين در اين ديدار با اشاره به مذاكرات انجام شده بين مقامات چيني و مسئولان كشورمان از جمله ديدار رؤساي جمهوري دو كشور به حجم مبادلات تجاري ايران و چين در سال 2015 كه نزديك به 52 ميليارد دلار بوده است اشاره كرد و گفت: با توجه به كاهش شديد قيمت نفت، توسعه تجارت غيرنفتي بين دو كشور حائز اهميت است.
وي با اشاره به پروژه يك كمربند، يك جاده كه از سوي دولت چين در راستاي توسعه جاده ابريشم مطرح شده است، گفت: به نظر من اين فرصت مناسبي است تا ايران و چين از آن براي توسعه همكاري‌هاي اقتصادي استفاده كنند و يكي از سازوكارهاي لازم در اين زمينه هماهنگ‌سازي تصميمات و توافقات دوجانبه و تبادل آنلاين اطلاعات است.
وزير گمرك چين با طرح پيشنهاداتي در زمينه ايجاد سرعت و سهولت در مناسبات تجاري و گمركي دو كشور گفت: همكاري‌هاي دوجانبه در چارچوب حمل‌ونقل جاده‌اي با توجه به اجراي طرح‌هاي الكترونيكي در گمرك ايران مانند تيرالكترونيك مي‌تواند از سوي دو طرف آغاز و توسعه يابد.
اين مقام گمرك چين در ادامه افزود: اجراي سند راهبردي مشاركت چين و ايران مي‌تواند كمك مؤثري به گسترش همكاري‌هاي في‌مابين باشد و فصل تازه‌اي را در روابط اقتصادي دو كشور بگشايد.
وزير گمرك چين در ادامه همكاري گمركات دو كشور در زمينه مبارزه با قاچاق كالا و جعل اسناد را مهم خواند و بر توسعه همكاري‌هاي في‌مابين از طريق تبادل الكترونيكي و برخط اطلاعات به منظور مبارزه و كاهش قاچاق تاكيد كرد.
يو گوانجو همچنين بر امكان توسعه همكاري‌هاي دو كشور در زمينه تجهيزات الكترونيكي نظير دستگاه‌هاي ايكس‌ري و برنامه‌هاي آموزشي و همچنين تسهيل و تسريع مبادلات تجاري اشاره كرد و گفت: ايران و چين دو عضو مهم خانواده سازمان جهاني گمرك هستند و مي‌توانند علاوه بر گسترش روابط دوجانبه گمركي، زمينه همكاري‌هاي چندجانبه را نيز در منطقه و جهان فراهم كنند.
کرباسیان: آماده توسعه همکاری با گمرک چین هستیم
براساس اين گزارش دكتر مسعود كرباسيان، رئيس‌كل گمرك ايران نيز با ابراز خرسندي از حضور هيئت عالي‌رتبه گمرك چين در ايران و با اشاره به سابقه تاريخي تجارت بين دو كشور گفت: 17 سندي كه در سفر رئيس جمهوري چين به ايران امضا شده نشان‌دهنده آن است كه ما پس از رفع تحريم‌ها نيز نگاه ويژه‌اي به چين داريم و همچنان كه رئيس‌جمهور كشورمان اشاره كردند بايد روابط خود را با چين ظرف 10 سال آينده به 600 ميليارد دلار برسانيم كه اين رقم دور از دسترس نيست.
وي با بيان اينكه چين طي سه دهه گذشته دچار تحولي عظيم شده و به اقتصادي قدرتمند در دنيا تبديل گشته است، نقش گمركات دو كشور به منظور تسهيل همكاري‌ها را مهم دانست و به تشريح موقعيت استراتژيك ايران در خاورميانه پرداخت و گفت: با توجه به پروژه احياي جاده ابريشم، ايران مي‌تواند در اجرا و توسعه اين پروژه نقشي پررنگ و تاثيرگذار داشته باشد.
رئيس‌كل گمرك با بيان اينكه در حال حاضر ارتباط بين 150 گمرك در ايران به‌صورت الكترونيكي و لحظه‌اي قابل كنترل است، گفت: ما از طريق پنجره واحد تجارت فرامرزي در بحث تجارت الكترونيكي با 40 سازمان همجوار به صورت آنلاين در ارتباط هستيم و توانسته‌ايم از طريق برقراري سيستم مانيفست الكترونيكي اطلاعات تمامي محموله‌هاي دريايي و هوايي وارداتي به كشورمان را قبل از ورود به‌صورت آنلاين دريافت كنيم.
دكتر كرباسيان در اين ديدار همچنين به موفقيت‌هاي گمرك در زمينه اجرايي كردن پروژه‌هاي مختلف از جمله تير الكترونيك (E-TIR) اشاره كرد و گفت: ما براي تبادل الكترونيكي اطلاعات با همه كشورها از جمله چين آمادگي داريم.
شايان ذكر است كه براساس آمار گمرك ايران، 23 درصد تجارت خارجي كشورمان در سال 2015 در رويه‌هاي واردات، صادرات و ترانزيت با كشور چين صورت گرفته و اين كشور در سال ميلادي گذشته اولين شريك تجاري ايران بوده است.