یکصد و نوزدهمین نمایشگاه کانتون از نگاه تولیدکنندگان چینی

یکصد و نوزدهمین نمایشگاه کالاهای وارداتی و صادراتی گوانگ‌جو در حال برگزاری است. نمایشگاه گوانگ‌جو مهم‌ترین نمایشگاه تجارت خارجی چین و نشان‌دهنده وضعیت واردات و صادرات در چین است. در شرایط رکود تجارت بین‌المللی، شرکت‌های چینی برای مقابله با چالش‌ها و تقویت توانایی در عرصه رقابت بین‌المللی دست به نوآوری و تنظیم ساختار خود زده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از رادیو چین (CRI)٬ به دنبال کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال‌های گذشته، میزان تجارت بین‌المللی دچار رکود شده است و میزان معاملات نمایشگاه گوانگ‌جو نیز کاهش یافته است، با این حال، کمیته برگزارکننده این نمایشگاه چندی پیش اعلام کرد که بیش از 66 هزار خریدار در نمایشگاه امسال شرکت کرده‌اند که در مقایسه با دو دوره گذشته افزایش داشته است.

با این حال، پیش‌بینی‌ها نسبت به میزان معاملات در این نمایشگاه چندان خوشبینانه نبوده است. شیئه مدیر یک کارخانه تولید تایر در استان گوانگ دونگ گفت: از نیمه دوم سال گذشته، اوضاع صادرات ما چندان مطلوب نبوده است. به این دلیل که اکثر مشتریان کارخانه ما کشورهای آفریقایی هستند. کاهش قیمت نفت بر درآمد این کشورها تأثیر منفی گذاشته و این امر باعث ایجاد مشکلاتی سر راه صادرات کارخانه ما شده است.

هوانگ یون تینگ (Huang Yunting) مدیر بخش بازاریابی بین‌المللی شرکت تولید ماشین‌آلات دا جیانگ(Da Jiang) شهر چونگ چینگ (Chong Qing) نیز به خبرنگاران گفت: بر اثر نوسانات نرخ ارز، تقاضای خرید برخی کشورهای نوظهور منطقه آسیا و اقیانوسیه کاهش یافته است.

با وجود آنکه در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، صادرات چین رو به بهبود گذاشته است اما میزان کل واردات و صادرات حدود 5.9 درصد کاهش یافته است.عواملی چون تشدید رقابت‌ داخلی، افزایش هزینه تولید، نوسانات نرخ یوان واحد پول چین سبب کاهش صادرات چین شده است.

بسیاری از شرکت های صادراتی چین در این شرایط روی به نوآوری و تولید فرآورده‌هایی با فناوری جدید پرداخته‌اند. شرکت تولید محصولات الکترونیکی تای جی (TaiJi) گوانگ جو یک چاپگر زیبایی ناخن را تولید کرده است که به وسیله آن خریداران می‌توانند با نصب و اجرای یک نرم افزار در تلفن همراه خود، نقش‌های مورد پسند خود را از طریق این چاپگر به زیبایی روی ناخن‌های خود چاپ کنند. این فرآورده جدید مورد توجه و علاقه گارسیا یک بازرگان گواتمالایی قرار گرفت.

وی گفت: “برای نخستین بار چنین محصولی را می‌بینیم که هم بسیار جذاب و هم جدید است. فکر می‌‍کنم دختران بسیاری آن را دوست داشته باشند. این چاپگر برای آرایشگاه‌ها نیز وسیله خوبی خواهد بود.”

در شرایط کنونی، آن دسته از شرکت‌های چینی که پیش از شرکت‌های دیگر دست به نوآوری زده‌اند، سودهای قابل ملاحظه ای به دست آورده‌اند. شرکت سرویس‌های بهداشتی و حمام هوی‌دا (Huida) یکی از این شرکت‌هاست. این شرکت با جمع‌بندی تجربیات خود در همکاری با شرکت‌های بین‌المللی، به گسترش تولید و نوآوری محصولات با نشان تجاری خود پرداخته و محصولات این شرکت در مناطقی چون پاکستان، منطقه خاورمیانه و یونان بسیار پرفروش شده است.

یان جن لی (Yan Zhenli) مدیر بخش بازاریابی بین‌المللی این شرکت در این باره گفت: در شرایط رکود تجارت بین‌المللی، میزان فروش این شرکت در سال گذشته حدود 20 درصد افزایش داشته است. یکی از علل آن، ارتقای کارآیی تولید و افزایش سرمایه گذاری در تحقیقات و تهیه درباره محصولات جدید است.

وی افزود:”اکنون ما سه خط تولید اتوماتیک را بهینه‌سازی کرده‌ایم و در آینده سه تا چهار خط تولید دیگر را نیز بهینه‌سازی خواهیم کرد. اکنون کارآیی تولید ما به مراتب ارتقا یافته و توانایی رقابتی شرکت ما تا حد زیادی تقویت شده است.”