کشف 17 میلیون درهم کالای تقلبی توسط گمرک دبی در سال 2015

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از سازمان جهانی گمرک،  گمرک دوبی در راستای مبارزه جدی با نقض حقوق مالکیت معنوی و به‌منظور حفاظت از جامعه و اقتصاد از آفت کالاهای تقلبی و همچنین پشتیبانی از یک محیط سرمایه‌گذاری رقابتی در دوبی با جلوگیری از ورود کالاهای تقلبی از صاحبان برندهای تجاری حمایت می‌کند. 

در سال 2015، بازرسان گمرک دوبی موفق به کشف و ضبط 135 مورد کالای تقلبی شامل لوازم الکترونیکی، ساعت، عینک، پوشاک، پارچه، لوازم آرایشی، دارو و تجهیزات پزشکی، تایر و لاستیک، لوازم یدکی اتومبیل، تلفن و کامپیوتر به ارزش 8/16 میلیون درهم امارات شدند.

سعید احمدالطایر، مدیر اجرایی بخش سیاست‌ها و قوانین گمرک دوبی در این خصوص اظهارداشت: حمایت از حقوق مالکیت معنوی (IPR) در شرایط کنونی برای اقتصاد ملی ما از اهمیت دوچندانی برخوردار است زیرا دولت ما بیشتر گرایش به سمت ایجاد روحیه خلاقیت و نوآوری در سطح وسیع دارد.
وی افزود: حمایت و نگهداری از حقوق مالکیت معنوی برای گمرک دوبی اهمیتی خاص دارد و دوره‌های آموزشی مبسوطی برای کارکنان گمرک در نظر گرفته شده تا بتوانند کالاهای تقلبی را شناسایی کنند و البته در این راه با کاربرد بهترین فناوری‌های کنترلی و بازرسی آنها را یاری می‌دهیم.
الطایور ادامه داد: تلاش‌های گمرک زمینه‌های حفاظت از حقوق مالکیت معنوی تنها به جلوگیری از قاچاق کالاهای تقلبی از طریق مبادی گمرکی محدود نمی‌شود و شامل تلاش‌هایی در زمینه افزایش آگاهی جامعه و مسئولان برای حفاظت از حقوق مالکیت معنوی و خطراتی که مصرف کالاهای تقلبی می‌تواند بر سلامت جامعه و اقتصاد داشته باشد نیز می‌شود.

گمرک دوبی همچنین با سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، سازمان‌های دولتی و صاحبان برندهای تجاری برای افزایش حساسیت موضوع در ناحیه همکاری نزدیک دارد. طی سال گذشته، گمرک دوبی 31 دوره و کلاس آموزشی برای 10 هزار و 181 نفر از تمامی بخش‌های مرتبط جامعه برگزار کرد. علاوه بر آن دوره‌های آموزشی دیگری را نیز برای گمرک و مأموران اجرایی امارات متحده عربی و شورای همکاری خلیج‌فارس ترتیب داد و استراتژی افزایش سطح آگاهی‌های عمومی را با مذاکره با مدارس و دانشگاه‌ها برای تربیت دانشجویان در زمینه حقوق مالکیت معنوی ادامه می‌دهد.
به همین منظور گمرک دوبی از سال 2007 مسابقه حقوق مالکیت معنوی را برای مدارس و دانشگاه‌ها به‌منظور افزایش آگاهی دانشجویان در زمینه حقوق مالکیت معنوی برگزار می‌کند. در سال تحصیلی 2015-2014، 110 مدرسه و 13 دانشگاه در سطح کشور برای تصاحب جایزه با یکدیگر رقابت می‌کنند.

منبع: سازمان جهانی گمرک
ترجمه: روابط عمومی سپاهان همراه