سید جمال روحانی اصفهانی، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین:
گمرک در جذب سرمایه گزاران خارجی جایگاه ویژه ای دارد

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از هفته نامه گمرک، سید جمال روحانی اصفهانی، مدیرعامل شرکت سپاهان همراه و  عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با 20 سال سابقه فعالیت در امور بازرگانی ازجمله فعالان اقتصادی است که امور گمرکی را از نزدیک دنبال می‌کند. وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط گمرک در دوره ریاست مجدد دکترکرباسیان می‌گوید: هیچگاه فراموش نمی‌کنم زمانی را که برای پر کردن یک اظهارنامه باید صبح زود به گمرکات می‌رفتیم و ساعت‌ها در صف می‌ایستادیم ولی امروز با راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی می‌توانم در هر ساعتی از شبانه‌روز، اظهارنامه را از کامپیوتر شخصی خود برای گمرک ارسال کنم و سایر اسناد و مراحل مربوط به ترخیص کالا را که تا دیروز باید با مراجعه حضوری به گمرک انجام می‌شد به‌صورت اینترنتی انجام دهم.

ارزیابی شما از نقش گمرک در توسعه تجارت بین‌المللی چیست؟

در رده‌بندی فضای کسب‌وکار جهانی، یکی از شاخص‌های بسیار مهم و اساسی تجارت برون‌مرزی است که ارتباط مستقیمی با رویه‌ها و تشریفات گمرکی دارد. سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی معمولاً در کشورهایی اتفاق می‌افتد که گمرک آنها کارآمد و تسهیل‌کننده تجارت خارجی است. گمرک ایران نیز در دوره حضور مجدد دکتر کرباسیان با پذیرفتن کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو، حداقل استانداردهای جهانی را پذیرفته و هر سرمایه‌گذاری یا تاجری که بخواهد با ایران همکاری کند با این دانش وارد کشور می‌شود که ایران حداقل استانداردهای جهانی را پذیرفته است.

یکی دیگر از مسائل تاثیرگذار که امروزه کشورهای منطقه در بحث تجارت بین‌الملل با آن روبه‌رو هستند، بحث کاهش قیمت جهانی نفت است که منجر به ایجاد رکود در این کشورها شده است، در چنین شرایطی اهمیت صادرات غیرنفتی مشخص می‌شود و گمرک ایران می‌تواند با تسهیلاتی که در اختیار تولیدکنندگان و صادرکنندگان قرار می‌دهد باعث ایجاد رشد و توسعه صادرات غیرنفتی شود.

یکی از اقداماتی که گمرک در جهت استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا انجام داده، راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی است که به وسیله آن تمام فعالیت‌های گمرکی به‌صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور فیزیکی انجام می‌شود، این اقدام چه تاثیری بر روند تجارت خارجی کشورمان خواهد داشت؟

امروزه شاهد هستیم که تمام کشورهای دنیا برای به حداکثر رساندن سرعت تجارت خود به سمت الکترونیکی کردن فرآیندهای تجاری می‌روند. قطعاً وقتی کار مکانیزه شود، فرایندها کوتاه‌تر می‌شود و هر قدر نقش عوامل انسانی در کار کمتر شود سرعت ترخیص کالا افزایش خواهد یافت.

من هیچ موقع یادم نمی‌رود زمانی را که برای پر کردن یک اظهارنامه باید صبح زود به گمرکات می‌رفتیم و ساعت‌ها در صف می‌ایستادیم ولی امروز با راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی می‌توانم در هر ساعتی از شبانه‌روز اظهارنامه را از کامپیوتر شخصی خودم برای گمرک ارسال کنم و سایر اسناد و مراحل مربوط به ترخیص کالای را نیز که تا دیروز باید با مراجعه به گمرک اعلام می‌شد به‌صورت کامپیوتری انجام دهم.
سامانه جامع امور گمرکی یکی از مهمترین اقدامات گمرک در جهت به‌روزرسانی و جهانی شدن تجارت خارجی کشورمان است و باعث تسهیل امور بازرگانان شده است، ولی متأسفانه شاهد این هستیم که سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در امر تجارت بین‌المللی که باید در این سامانه فعالیت داشته باشند مانند گمرک امور را الکترونیکی نکرده و به نوعی از گمرک عقب افتاده‌اند.

نقش گمرک در دوران پساتحریم را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما گمرک با چه فرمولی می‌تواند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک کند؟

قطع به یقین پس از تحریم‌ها شاهد گسترش فعالیت‌های بازرگانی کشورمان در سطح بین‌الملل خواهیم بود. اولین پیامد رفع تحریم‌ها که به‌صورت مستقیم با امر بازرگانی بین‌المللی ارتباط دارد لغو تحریم‌های بانکی است، موضوعی که باعث ایجاد مشکلات متعددی برای بازرگانان در بحث نقل و انتقال پول شده بود و با برداشتن تحریم‌های ظالمانه بانکی ریسک تجارت کم و امنیت خاطر برای کارآفرینان بخش تجاری به وجود خواهد آمد، زمانی که گشایش اعتبار صورت می‌گیرد دیگر لازم نیست سیستم بانکی کل پول را به دست فروشنده برساند و می‌تواند به‌صورت اقساطی و از طریق سیستم بانکی نیز نسبت به آن اقدام کند.

در این بین گمرک نیز می‌تواند با ارائه تسهیلات به‌روز به واردکنندگان و صادرکنندگان نسبت به ارتقای وضعیت تجاری ایران در منطقه و بازپس‌گیری جایگاه واقعی کشورمان در معادلات اقتصادی منطقه نقش به‌سزایی داشته باشد.

پس از لغو تحریم‌ها ما باید با توجه به افت قیمت نفت در بازارهای جهانی نسبت به تقویت صنایع صادرات محور تأکید کنیم، زیرا تقویت این صنایع باعث کاهش خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده در داخل کشورمان می‌شود.

این روزها شاهد سفر هیئت‌های تجاری اروپایی به کشور برای مذاکره با مسئولان اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری هستیم. سرمایه‌گذاری این هیئت‌ها در ایران مستلزم ایجاد چه شرایطی است؟

سرمایه‌گذار خارجی پول خود را به کشوری می‌برد که نسبت به کسب سود از آن اطمینان داشته باشد. ما باید شرایطی را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کنیم که نسبت به ثبات قوانین، رسیدن به سود و حمایت از سوی دولت مطمئن باشند.

شرکتی که قصد سرمایه‌گذاری در ایران دارد باید بداند که در 10 سال دیگر چه قوانینی در حوزه مورد نظر کاری او اتفاق می‌افتد و ما اگر نتوانیم این موضوع را پیش‌پینی کنیم، قطعاً آن شرکت هم تمایلی به حضور در بازار کشور ما نخواهد داشت.

درست است که ما ظرفیت‌های بسیاری از جمله بازار خوب، انرژی ارزان، نیروی انسانی متخصص و باهوش و موقعیت استراتژیکی برتر در منطقه داریم و شرایط فیزیکی برای جذب سرمایه‌گذار مهیا است ولی باید به دنبال بهبود رتبه خود در فضای کسب‌وکار باشیم و قوانین و مقررات ثبات داشته باشد تا سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور شود. خلاصه اینکه امنیت اقتصادی شرط لازم جذب سرمایه خارجی است.