رئيس كل گمرگ ايران خبر داد:

کشفیات قاچاق ۴ ماه امسال گمرک معادل کل سال ۹۲ بود

مسعود کرباسیان، رئيس‌كل گمرك ايران در جدیدترین موضع گیری خود در خصوص کشفیات قاچاق توسط گمرک گفت: ارزش مجموع كالاهاي قاچاق كشف شده در چهار ماه نخست امسال ۶۰۰ ميليارد ريال بوده كه در مقايسه با سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته است، همچنین كشفيات انجام شده در چهار ماه نخست سال 95(تا پايان تيرماه)، معادل مجموع كشفيات سال 1392 بوده است.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از گمرک، معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به دو نقش تسهيل‌گري حمايت از توليد و صادرات و فعال‌سازي ساير بخش‌هاي اقتصادي و مبارزه با قاچاق كالاها توسط گمرك، گفت: گمرك يكپارچه و الكترونيك، پروژه اصلي اين سازمان در سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» است كه به منظور انجام كار به صورت سيستمي، شفاف‌سازي هر چه بيشتر، افزايش سرعت و دقت كار و كمرنگ‌تر شدن نقش عامل انساني، انجام مي‌شود.
كرباسيان گفت: هنوز مباحثي همچون بررسي مديريت ريسك و ارتباط با ساير دستگاه‌ها در اين پروژه در دست اقدام و مذاكره است تا با تك‌تك سازمان‌هاي مرتبط در يك ارتباط مستقيم الكترونيك قرار بگيريم.
وي افزود: در زمان تحريم‌ها، از آنجايي كه گشايش اعتباري در كشور وجود نداشت و معلوم نبود منشأ ارز كجاست، كالاها به صورت مستقيم وارد كشور نمي‌شدند؛ يعني از يك‌سو ورود از بنادر اصلي نبود و از طرف ديگر، گواهي مبدا نداشتند و فروشندگان اسناد فروش و ساير مدارك را به گمرك ارائه نمي‌كردند.

وي ادامه داد: امروز و با اجراي پروژه گمرك يكپارچه و الكترونيك، از زمان حركت كشتي‌ها و ورود آنها به آب‌هاي كشور مي‌توانيم اسناد مانيفست و اسناد بار را اخذ كنيم و اين موضوع شامل هواپيماها و كاميون‌ها نيز مي‌شود.

كرباسيان افزود: در توافق انجام شده با ساير سازمان‌ها، اطلاعات كالاهاي ورودي به كشور اخذ مي‌شود، همچنين اطلاعات انبارها و بانك ها به صورت الكترونيك دريافت مي‌شود تا جعل سندي رخ ندهد.
رئيس‌كل گمرك اظهارداشت: افراد به صورت از راه دور، انجام كارشناسي‌ها به صورت سيستمي، بررسي پرونده‌ها در ساير گمركات كشور، در اختيار قرار داده شدن پروانه‌ها و بيجك‌ها به نيروي انتظامي، واجا (وزارت اطلاعات) و ساير مراجع كنترلي و… اقدام‌هايي است كه در اين پروژه اجرايي شده است.كرباسيان تصريح كرد: همه كشفيات قاچاق انجام گرفته امسال، برمبناي اين سامانه طراحي شده است.
وي به سازمان غذا و دارو به طور نمونه اشاره كرد و گفت: افرادي كه ارز مي‌گيرند تا دارو، لوازم آرايشي يا بهداشتي وارد كنند و از سازمان غذا و دارو مجوز مي‌گيرند، در زمان ترخيص كالا اطلاعاتشان را در اختيار اين سازمان قرار مي‌دهيم و در مقابل، آنها نيز مجوزها را به گمرك ارائه مي‌كنند.
معاون وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: به منظور شفاف‌سازي هر چه بيشتر، يك سامانه ارزش توسط گمرك راه‌اندازي شده است كه برمبناي آن، ارزش كالا در كل كشور يكسان شده و از يك گمرك به گمرك ديگر تفاوت نمي‌كند.
وي خاطرنشان كرد: امروز، شركت‌هاي حمل‌ونقل براساس بيمه و اسناد معتبر، محموله‌ها و بارها را جابه‌جا مي‌كنند، پرداخت پول از سوي بانك‌ها براساس اسناد كامل است و شركت‌هاي بازرسي كالا نيز برمبناي بازديد كامل به ارائه خدمات خود مي‌پردازند؛ در حالي كه در دوران تحريم ممكن بود اسناد ديگري به گمرك ارائه شود.
اين مقام مسئول، همچنين احتمال هرگونه تباني بين شركت‌هاي حمل‌ونقل، بانك‌ها و شركت‌هاي بازرسي كالا را منتفي برشمرد، زيرا اسناد نه از افراد، بلكه از سازمان‌هاي معتبر داخلي يا بين‌الملي اخذ مي‌شود كه پيش از هر چيز اظهارات افراد را راستي‌آزمايي مي‌كنند.
كرباسيان گفت: اگر در مقوله گواهي از مبدأ نيز بتوانيم گواهي‌ها را از اتاق‌هاي بازرگاني بين‌المللي به صورت الكترونيك اخذ كنيم، چرخه كار كامل مي‌شود.

رئيس‌كل گمرك ايران با تقدير از رسانه‌ها كه با پيگيري‌هاي خود زمينه تعامل و هم جهت شدن همه سازمان‌هاي متولي را در كاهش قاچاق فراهم كردند، تصريح كرد: امانتداري و حفاظت از منافع آحاد جامعه، خط قرمز گمرك است.
پيش از اين گمرك جمهوري اسلامي ايران از شناسايي كالاي قاچاق در فاصله زماني كمتر از يك دقيقه با استفاده از قابليت جديد سامانه جامع گمركي خبر داده بود كه به كمك سامانه‌هاي الكترونيكي فراهم شده است.
براساس قابليت‌هاي جديد براي شناسايي كالاي قاچاق از غيرقاچاق و براي استعلام سريع و دقيق اسناد گمركي، سيستم پيام كوتاه قرار داده شده است. بدين صورت كه نيروي انتظامي براساس دسترسي‌هاي مشخص مي‌تواند با استفاده از سامانه پيام كوتاه به ارسال شماره پته يا شماره خودرو اقدام كند.
بدين ترتيب به صورت آني پاسخ استعلام داده مي‌شود. در صورت صحت، اصالت اطلاعات مرتبط به تفكيك نوع خودرو، نوع كالا و مشخصات كالا نمايش داده مي‌شود و در صورت نادرستي، يك پيغام هشدار به نيروي انتظامي مي‌رود.
اين قابليت در رايانه‌ها يا تلفن‌هاي همراه با استفاده از شبكه‌هاي هوشمند وجود دارد و براي هر استعلام مي‌توان با در اختيار داشتن اطلاعاتي مانند شماره پته، شماره كوتاژ يا شماره خودرو جست‌وجو كرد.
سامانه جامع گمركي (پنجره واحد تجارت فرامرزي) پانزدهم مهرماه 1393 با حضور معاون اول رئيس جمهوري و وزير امور اقتصادي و دارايي رونمايي شد.
تبادل اطلاعات در چارچوب سامانه جامع گمركي موجب شفافيت و سلامت تجارت مي‌شود و با همكاري سازمان‌هاي مرتبط، شرايط را براي افرادي كه تجارت قانوني و سالم مي‌كنند، آسان‌تر و عرصه را براي متخلفان و قاچاقچيان تنگ‌تر مي‌كند.