رئیس موسسه مطالعات بین المللی چین:

هدف ما افزایش اعتماد متقابل بین ایران و چین است

نشست سیاست منطقه ای چین با سخنرانی دکتر سو رئیس موسسه مطالعات بین المللی چین و هیئت همراه در تالار مولوی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه، نشست سیاست منطقه ای چین با سخنرانی دکتر سو رئیس موسسه مطالعات بین المللی چین و هیئت همراه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. در ابتدای این مراسم دکتر سو ضمن اشاره به تحولات صورت گرفته در دنیای امروزی گفت: در قرن 21 شاهد این موضوع هستیم که مسائل اساسی در سراسر دنیا از جمله فرهنگ، سیاست و اقتصاد دستخوش تغییراتی بسیاری قرار گرفته است.
اقتصاد جهانی روزبه روز در حال قدرت گرفتن است، مسئله ای که باعث به وجود آمدن رقابتی نرم بین ابرقدرت های دنیا شده است.
در چنین شرایطی چین به دنبال ارتقاء سطح همکاری های صلح طلبانه خود و ایجاد ارتباطی سازنده با کشورهای دنیا است.

سو در ادامه صحبت های خود در خصوص عدم توسعه اقتصادی یکپارچه در سطح دنیا گفت: موضوعی که امروز شاهد آن هستیم عدم توسعه یافتگی یکسان اقتصادی در سطح تمام کشورهای دنیااست که علت اصلی آن را می توان برخی از معادلات غیرمنطقی نظام اقتصادی غربی دانست.
به عنوان مثال از سال 1917 میلادی قیمت نفت در سراسر دنیا با دلار آمریکا ارزش گذاری می شود و کشورهای تولیدکننده در این زمینه متاسفانه تصمیم گیرنده نهایی نیستند.
رئیس موسسه مطالعات بین المللی چین در رابطه با ایجاد جاده ابریشم جدید گفت: جاده ابریشیم را می توان یکی از پروژه های بزرگ چین برای دستیابی به صلح و برابری جهانی دانست و ما امیدواریم با کمک کشورهایی مانند ایران به این هدف برسیم.
همچنین در بازدیدی که رئیس جمهور چین از ایران داشت این موضوع در دستور کار مقامات رسمی دو کشور قرار گرفته شد و تصمیم بر این شد که شاهد ارتقاء روابط بین دولت ها و بالا بردن اعتماد متقابل باشیم .
سو در انتهای صحبت های خود دستیابی به پروسه صلح طولانی مدت و جهانی را منوط به ایجاد گفت و گویی بین تمدن ها دانست.