كشف 536 کلیوگرم هروئین توسط ماموران گمرک

گمرك ايران از كشف ميزان ۵۳۶كيلو و ۷۹۵ گرم هرويين جاسازي شده داخل يك محموله ترانزیتی خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سپاهان همراه به نقل از گمرك ايران، اين محموله بزرگ‌ترين و با ارزش‌ترين كشف مواد مخدر توسط مأموران گمرك طي سال‌هاي اخير به‌شمار مي‌رود. اين ميزان هرويين در يك دستگاه تريلي كه حامل بار مبل و ميز و صندلي بوده ، جاسازي شده و راننده تريلي نيز تابعيت كشور تركيه را دارد. همچنين كشنده‌اي كه اين ميزان هرويين را حمل مي‌كرد تحت مالكيت يك شركت حمل‌ونقل بين‌المللي قرقيزستاني بوده و با پلاك اين كشور به شماره kgfh1024 تردد و تحت رويه كارنه‌تير محموله يادشده را از مبدأ تركيه حمل مي‌كرد و قرار بود پس از تحويل محموله هرويين در عشق‌آباد به سمت قزاقستان ادامه مسير بدهد.

بنابراين گزارش، مأمورين گمرك لطف‌آباد با استفاده از سامانه جامع گمركي و براساس فاكتورهاي از پيش‌ تعيين شده بدون دخالت عامل انساني ، مديريت ريسك هوشمند را اعمال و براساس شاخص‌هاي تعريف شده كاميون را به دستگاه ايكس‌ري(X-Ray )هدايت مي‌كنند. مأموران گمرك پس از عبور دادن اين كشنده تريلي چادري از ايكس‌ري (X-Ray ) كانتينري و كنترل تصاوير اسكن شده به قسمت ابتداي تريلر چادري كشويي و دقيقاً پشت كابين راننده مشكوك شده و خودروي تريلر را براي انجام كنترل‌هاي بيشتر به بخش ارزيابي فيزيكي هدايت مي‌نمايند.

در همين حين و قبل از فك پلمب راننده تريلي به رئيس بخش ايكس‌ري گمرك لطف‌آباد رشوه ۱۰۰۰۰ دلاري را پيشنهاد مي‌كند تا مشاراليه از كنترل بيشتر اين محموله چشم‌پوشي كند. مأمور خدوم گمرك با رد رشوه دستور مي‌دهد موضوع پيشنهاد رشوه صورتجلسه و محموله داخل تريلر فك پلمب شود و به‌طور كامل مورد بازرسي فيزيكي قرار گيرد. مأموران گمرك هنگام چك كردن بار داخل تريلر مشاهده مي‌كنند كه در همان قسمتي كه ايكس‌ري (X-Ray )نشان داده يك محفظه اضافي تعبيه شده است كه مديركل گمرك لطف‌آباد در همان حين دستور مي‌دهد تا محفظه برش داده شود. با برش محفظه تعداد ۵۲۵بسته مواد مخدر از نوع هرويين هر كدام به وزن يك كيلو و ۱۶ گرم و جمعاً به وزن ۵۳۶ كيلو و ۷۹۵ گرم كشف مي‌شود. بسته‌هاي هرويين داخل يك محفظه سربي ، پس از باز كردن پيچ و مهره محفظه تريلر جاسازي شده بود و براساس بررسي مأموران گمرك پلمب و چادر محفظه سالم بوده است.