دکتر جهانگیری در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد:

ضرورت تمرکز جدی بر مبارزه با قاچاق

 

قاچاق آسیب فراوانی به بخش تولید کشور وارد می‌کند و لازم است در جهت صیانت و حمایت از تولید داخلی با این پدیده شوم مبارزه جدی کنیم.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر لزوم تمرکز جدی بر مبارزه با قاچاق به‌عنوان یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور تأکید کرد و با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت مبارزه با قاچاق سازمان یافته گفت: یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای مقابله با قاچاق، بکارگیری روش‌های اقتصادی است که خوشبختانه در این دولت با اتخاذ تصمیمات و سیاستگذاری‌های صحیح، از این پس شاهد کاهش چشمگیر قاچاق در بخش سوخت و طلا خواهیم بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه قاچاق در بخش نساجی و پوشاک بیشترین آسیب را به تولید داخلی وارد می‌کند، خواستار تمرکز جدی‌تر وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه‌های انتظامی و امنیتی کشور بر اقلام اصلی قاچاق به‌خصوص منسوجات شد و افزود: امیدوارم با تمرکز جدی‌تر بر اقلام اصلی و با مشارکت همه دستگاه‌ها و بخش‌های مرتبط، شاهد کاهش چشمگیر قاچاق کالا در کشور باشیم.

وی با تأکید براینکه مقابله با قاچاق تنها از طریق برخوردهای انتظامی و امنیتی با فروشندگان کالاهای قاچاق قابل انجام نیست، تصریح کرد: باید گلوگاه‌ها و کانون‌های اصلی واردات کالای قاچاق شناسایی و از طریق اقدامات پیشگیرانه و انسداد این گلوگاه‌ها، با پدیده شوم قاچاق مقابله شود.


دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به آمار اعلام شده از سوی دبیرخانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه میزان قاچاق در سال 94 در حدود 15 میلیارد دلار بوده است، گفت: هر چند وجود این میزان قاچاق زیبنده کشور و نظام، نیست، اما متأسفانه برخی افراد سعی دارند که میزان قاچاق را بیش از آنچه که وجود دارد اعلام کنند و بی‌دلیل به دنبال سیاه نمایی هستند، لیکن این افراد باید بدانند که اعلام ارقام بزرگ‌تر و غیرواقعی درخصوص قاچاق کالا، خدمت به کشور نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اجرای یکی از مصوبات جلسات پیشین مبنی بر مجوز ورود موقت طلا و تبدیل آن به مصنوعات طلا برای صادرات، اظهارداشت: قاچاق طلا همواره یکی از دغدغه‌های اصلی کشور بود، اما خوشبختانه با اتخاذ سیاستگذاری صحیح و از طریق واردات موقت طلا و تبدیل آن به مصنوعات و زیورآلات برای صادرات کار مهمی در این زمینه انجام و موانع پیش‌روی آن برداشته شد که امیدوارم از این طریق شاهد افزایش اشتغال و صادرات در این بخش باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد با تصمیماتی که درخصوص واردات موقت طلا و تبدیل آن به مصنوعات و زیورآلات برای صادرات مجدد اتخاذ شد، شاهد خروج طلا از فهرست کالاهای قاچاق در کشور باشیم.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه مبنی بر امحاء محموله‌های کشف شده قاچاق، گفت: براساس قوانین و آیین‌نامه‌های موجود و نیز تأکید مقام معظم رهبری، اولویت نخست امحاء و نابودی محموله‌های قاچاق و جلوگیری قاطع از توزیع این اقلام است که به‌طور قطع به تولید کشور آسیب می‌رساند.

معاون اول رئیس‌جمهور توسعه صادرات و مقابله با قاچاق را از راه‌های اصلی حمایت از تولید داخلی برشمرد و گفت: متأسفانه برخی مجوزها و مقررات دست‌وپا گیر، توسعه صادرات را با کندی مواجه می‌کند که لازم است وزارت امور اقتصادی و دارایی این موضوع را بررسی و مجوزهایی را که برای توسعه صادرات مانع و مزاحمت ایجاد می‌کنند لغو نماید.

در این جلسه که وزرای کشور، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس‌کل گمرک، رئیس سازمان توسعه تجارت، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، گزارشی از طرح‌های پیشنهادی برای پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه از سوی نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد و پس از بحث و بررسی، مقرر شد این وزارتخانه با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز با مشارکت سایر دستگاه‌های مرتبط، برنامه‌ای جامع برای این منظور تدوین و در زمانبندی تعیین شده برای تصویب نهایی به ستاد ارائه نماید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با تأکید براینکه این وزارتخانه همه توان فنی خود را در اختیار طرح پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه قرار خواهد داد، افزود: موضوع پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه را با جدیت دنبال می‌کنیم و نتایج آن را در جلسات آتی اعلام خواهیم کرد.

در ادامه این نشست نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته در جهت مقابله با قاچاق کالا در بخش منسوجات و پوشاک ارائه کرد و به تشریح گزارشی از آمارهای موجود درخصوص قاچاق این اقلام پرداخت و برنامه‌های کلان مبارزه با قاچاق منسوجات و پوشاک را بیان کرد.

نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص موضوع قاچاق قطعات خودرو نیز گزارشی ارائه و راهکارهایی جهت مدیریت و کاهش قاچاق این کالا ارائه کرد که پس از بحث و تبادل‌نظر، تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

در پایان این جلسه گزارشی از سوی دبیرخانه ستاد و گمرک جمهوری اسلامی درخصوص میزان قاچاق کالا به کشور ارائه و اعلام شد که در سال 94 میزان قاچاق کالا در حدود 15 میلیارد دلار بوده است.