در سی سال گذشته اتفاق افتاد

رهایی 700 میلیون نفر از فقر در چین

چین در تازه ترین بیانیه خود در باره رشد پایدار و تقویت توسعه کشور اعلام کرد که در سه دهه گذشته ۷۰۰ میلیون نفر در این کشور از فقر نجات پیدا کرده اند.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از ایرنا، در این بیانیه که توسط دولت منتشر شده آمده است: این رقم معادل ۷۰ درصد از مجموع رقم کاهش فقرا در سراسر جهان به حساب می آید.
بیانیه تصریح می کند که در سال ۱۹۴۹ میلادی که «چین نو» تاسیس شد، میانگین عمر ۳۵ سال بود اما اکنون به بیش از ۷۶ سال رسیده است.
در چین و در سال ۱۹۴۹ میلادی بیش از ۸۰ درصد مردم بی‌سواد بودند و نرخ رفتن به مدرسه فقط ۲۰ درصد بود اما در حال حاضر نزدیک به 99.88 درصد از مردم باسواد هستند که ۸۷ درصد آنان دارای مدارک تحصیلی بالاتر از دبیرستان هستند.
چین در این بیانیه تصریح کرده که در شش دهه گذشته توانسته است ۵۸ میلیارد دلار کمک در اختیار ۱۶۶ کشور و سازمان بین المللی قرار دهد.
همین گزارش حاکی است که دومین اقتصاد برتر دنیا در این مدت ۱۲ میلیون نیرو از کشورهای در حال توسعه را آموزش داده و ۶۰۰ هزار نفر را برای کمک به توسعه به دیگر کشورها اعزام کرده است.

چین اعلام کرده است که در پنج سال آینده، شش برنامه یکصد طرحی برای کشورهای در حال رشد خواهد داشت که شامل ۱۰۰ برنامه فقر زدایی، یک طرح کشاورزی، ۱۰۰ برنامه مقابله با تحولات اقلیمی و حراست از محیط زیست، ۱۰۰ برنامه بیمارستانی و پزشکی، ۱۰۰ برنامه کمکی تجاری و ۱۰۰ برنامه آموزشی مدرسه و آموزشی فنی و حرفه ای است.

در طول این سال ها همچنین چین ۳۳ هزار نیروی پلیس، نظامی، خدماتی و مهندسی را به برنامه های حفاظت از صلح سازمان ملل اعزام کرده است.
در پنج سال آینده بر اساس بیانیه منتشره دولت چین، 2 هزار نیروی حافظ صلح برای کشورهای دیگر در این کشور آموزش خواهند دید و چین ۱۰۰ میلیون دلار کمک نظامی در اختیار اتحادیه آفریقا قرار خواهد داد.
چین در این بیانیه، خود را اولین کشور جهان دانسته که راهبرد ملی مقابله و مهار تحولات اقلیمی را تدوین کرده و در این راستا میزان پوشش جنگلی این کشور به ۲۰۸ میلیون هکتار رسیده است که ۲۱ ممیز ۶۶ درصد از کل مساحت این کشور به حساب می آید.