معاون اول رئیس‌جمهوری خطاب به نمایندگان اصناف اعلام کرد

دستور شناسایی گلوگاه‌های قاچاق

هم‌اندیشی نمایندگان اتاق اصناف ایران با مسوولان دولتی در حالی برگزار شد که معاون اول رئیس‌جمهوری، انتظارات خود از فعالان صنفی را مطرح و خواستار شناسایی گلوگاه‌های قاچاق در کشور شد.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، اسحاق جهانگیری دو جهت‌گیری دولت را مطرح کرد و گفت: در وهله نخست، تولید باید رونق یابد و بازارهای صادراتی فعال شود. همچنین براساس جهت‌گیری دوم، مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از واگذاری بازار کالا به خارجی‌ها نیز باید در دستور کار قرار گیرد. به گفته او، وقتی موضوع قاچاق در دنیا مطرح می‌شود بحث قاچاق انسان و مواد مخدر به میان می‌آید؛ اما در ایران، موضوع قاچاق کالاهای صنعتی و برخی از اقلام مصرفی مطرح می‌شود.
جهانگیری با بیان اینکه قاچاق يک بليه براي توليد داخلي كشور است، یکی از راه‌های بستن گلوگاه‌های قاچاق کالا را استفاده از سیستم تعرفه‌ای دانست و تصریح کرد: از یکسو، ورود کالاها باید دارای تعرفه باشد و مسائل فنی آن نیز دیده شود و از سوی دیگر، اصناف نقش مهمی در مبارزه با قاچاق کالا دارند و در این زمینه پرچمدار هستند. معاون اول رئیس‌جمهوری، همچنین به این موضوع اشاره کرد که اگر کسی می‌خواهد در کشور فعالیت اقتصادی داشته باشد، باید حتما پروانه و شناسنامه اقتصادی بگیرد و نباید اجازه دهیم که بدون مجوزها عرصه را بر فعالان اقتصادی قانونی تنگ کنند. در تکمیل صحبت‌های جهانگیری، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با تاکید بر اینکه قاچاق را باید در مبادی ورودی کنترل کرد، از امضای توافق‌نامه‌ای با وزارت کشور پس از یک‌سال خبر داد که به موجب آن، موضوع ته لنجی‌ها حل می‌شود و دیگر کسی به اسم ته لنجی نمی‌تواند ۵۰ وانت‌بار به کشور وارد کند.

تشدید کنترل‌ در واردات ته‌لنجی
در ادامه سخنان جهانگیری، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم که در این هم اندیشی حضور داشت، با تاکید بر اینکه معتقدیم قاچاق را باید در مبادی ورودی کنترل کنیم، گفت: توافق‌نامه‌ای را پس از یک سال با وزارت کشور امضا کردیم تا موضوع ته‌لنجی‌ها حل شود تا دیگر کسی به اسم ته‌لنجی ۵۰ وانت‌بار به کشور نیاورد.

محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به اینکه به‌دنبال این هستیم تا اتاق اصناف وارد شورای پول و اعتبار شود، گفت: در مورد نمایندگی اصناف در مجامع و شوراها هم برنامه‌هایی را در هیات دولت داریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور گفت: ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای باید براساس نظم و دستورالعمل‌های موجود شکل گیرد تا کارآیی لازم را داشته باشد. وی در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر، ۵ درصد از توزیع در دست فروشگاه‌های زنجیره‌ای است، گفت: این رقم در کشورهای صنعتی بالای ۷۰ درصد است، زیرا خواست جامعه این است که نیازشان با سرعت بیشتری تامین شود. وی با اشاره به اینکه باید با نیازها، تطبیق پیدا کنیم، گفت: امروزه بازارهای دیجیتالی جای بسیاری در زندگی مردم باز کرده و یک مرجع قیمتی برای مردم شده است. نعمت‌زاده با انتقاد از اینکه هنوز قیمت‌گذاری در کشور در سطح تولید انجام می‌شود، گفت: در تمام دنیا قیمت‌گذاری بر عهده توزیع است، البته برخی از کالاهای اساسی شرایط دیگری دارند، اما کالایی مانند نوشابه را چرا کارخانه باید تعیین قیمت کند. وی با تاکید بر اینکه نقش محوری مشتری هر روز قوی‌تر می‌شود، اظهار کرد: شفافیت فقط در ماده‌های قانونی نیست، بلکه باید در سایر عرصه‌ها هم ایجاد شود، مانند صندوق‌های فروش که شفافیت را در اصناف ایجاد می‌کنند. نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در بخش تعدیل تعرفه‌ها مانند تعرفه پوشاک اقداماتی را انجام دادیم، گفت: ما در حاکمیت باید تمام شرایط را در نظر بگیریم. تولید، توزیع، مصرف‌کننده، قاچاق و درآمد مالیاتی باید در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.