بخشنامه گمرک مورد ترانزیت محموله‌های خشکبار و شکلات

علیرضا دشتانی مدیرکل سابق دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای تسهیلات گمرک برای عبور خارجی محموله‌های خشکبار و شکلات از مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد.

متن بخشنامه به این شرح است:
پیرو بخشنامه‌های شماره 238833/94 مورخ 12/12/94 و 248132/94 مورخ 24/12/1394 با توجه به نامه شماره 403/10/952 مورخ 8/2/95 شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی مبنی بر بلامانع اعلام نمودن ورود محمولات خشکبار و شکلات به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و درخواست بازنگری در بخشنامه مذکور، با در نظر گرفتن کاهش ریسک رسوب کالاهای فوق‌الذکر در داخل کشور و درخواست‌های متعدد شرکت‌های تولیدی مستقر در مناطق فوق‌الذکر، به منظور عبور خارجی کالاهای یادشده، ضمن اعلام کان لم یکن تلقی نمودن قسمتی از مفاد بخشنامه‌های فوق‌الذکر (صرفاً درخصوص عبور خارجی شکلات و خشکبار به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی)، بدینوسیله موارد ذیل جهت اجرا با رعایت سایر مقررات و انجام تشریفات کامل گمرکی مربوطه اعلام می‌گردد. لذا خواهشمند است دستور فرمایید ضمن توجه اقدام مقتضی را معمول نمایند.
1- عبور کالاهای مذکور (میوه، تره بار، خشکبار و شکلات) با ارزیابی کامل فیزیکی در گمرکات مبدا و مقصد صورت پذیرد.
2- استفاده از محفظه‌های استاندارد و حائز شرایط حمل کالا (کانتینرها) و دارا بودن سامانه GPS جهت وسایط نقلیه عبوری مورد تأکید می‌باشد.

3- با توجه به ماده 10 قانون امور گمرکی و به منظور سلامت عبور خارجی کالا (میوه و تره بار) از کشور، ضمن تودیع بیمه‌نامه معتبر بابت حقوق ورودی، نسبت به اخذ سپرده نقدی یا ضمانت‌نامه بانکی به میزان نیم تا یک برابر ارزش کالا با نظر مستقیم مدیریت گمرک ذی‌ربط نیز اقدام گردد. ضمناً اخذ و تمدید ضمانت‌نامه‌های تجمیعی مربوط به میوه و تره بار صرفاً به ناظرین و مدیران کل گمرکات تفویض اختیار می‌گردد.
شایان ذکر است همچنان عبور خارجی میوه و تره بار به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی ممنوع می‌باشد.
4- در گمرکات ورودی و خروجی مجهز به دستگاه X-RAY الزاماً می‌بایست کامیون‌های حامل میوه، تره‌بار، خشکبار، شکلات، پارچه، پوشاک، آهن‌آلات قراضه، کالاهای کم ارزش و سایر کالاهای حساس تصویربرداری مکانیزه گردند.
5- به منظور تعامل و هماهنگی هر چه بهتر گمرک با نیروی انتظامی، شماره کامیون و سریال اظهارنامه از طریق سامانه الکترونیکی گمرک ذی‌ربط به طریق مقتضی به ایستگاه‌های بازرسی ناجا پیامک گردد.
6- گمرکات بوشهر، میرجاوه، بازرگان، بندرعباس (شهیدرجایی/ شهید باهنر)، باشماق و شلمچه تمهیدات ویژه و حساسیت بیشتری در انجام تشریفات قانونی کالاها و محمولات مذکور داشته باشند.
7- با توجه به نامه شماره 730/20374 مورخ 14/10/94 سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر “لزوم کنترل و نظارت بیشتر بر ترانزیت خارجی محموله‌های گیاهی با ریسک زیاد و نیاز به اخذ مجوز قبلی از سازمان متبوعه به منظور حصول اطمینان بیشتر از عدم رسوب احتمالی اینگونه محمولات مقرر است مأمورین قرنطینه گیاهی مستقر در گمرکات ضمن بازدید دقیق کلیه محموله‌های عبوری اعم از ورودی و خروجی نسبت به ثبت موارد ورود و خروج مربوط به هر مجوز یا گواهی قرنطینه‌ای اقدام نمایند، لذا صدور مجوزهای بعدی جهت شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی منوط به ارائه جداول تکمیل شده از سوی مأمورین قرنطینه خواهد بود” بنابراین لازم است ضمن توجه به نکات مطروحه فوق، همکای لازم را با متصدیان مربوطه قرنطینه نباتی به عمل آورده تا نسبت به بازدید و کنترل کلیه محموله‌های فوق‌الاشاره در مبداء و مقصد به منظور احراز مجوز قرنطینه برابر مقررات و نظارت بر عبور خارجی انواع میوه و محصولات کشاورزی و باغی اعمال و اقدام مقتضی را معمول نمایند.
بدیهی است این دستورالعمل در جهت ایجاد تسهیلات عبور خارجی شکلات و خشکبار صورت گرفته در صورت بروز هرگونه تخلف و رسوب کالا در کشور از سوی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ضمن اقدامات لازم و قضایی مراتب به قید فوریت به این دفتر اعلام تا در جهت کاهش تسهیلات در نظر گرفته شده، تجدیدنظر و اقدام مقتضی معمول گردد.