بازدید استاندار اصفهان از گمرک استان

دومین جلسه کمیته توسعه صادرات استان اصفهان با حضور استاندار، مقامات استانی و مدیران دولتی و خصوصی در گمرک اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از گمرک اصفهان، دکتر زرگرپور استاندار اصفهان در این جلسه با تشکر از رئیس‌کل گمرک ایران و کارکنان خدوم گمرک گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی، تحول بزرگی در سیستم گمرکی کشور و استان اتفاق افتاده و باعث تسریع و تسهیل همراه با افزایش دقت در فعالیت‌های گمرک شده است. وی از امکان گزارش‌گیری صادرات براساس استان مبدأ تولید ابراز خرسندی کرد.
براساس این گزارش احمدی ونهری مدیرکل گمرک اصفهان در این جلسه با اشاره به راه‌اندازی فاز آخر سامانه جامع امور گمرکی در گمرک اصفهان از حذف کاغذ در این گمرک خبر داد و با استفاده از پاورپوینت در ادامه اعظم رحیمی کارشناس فناوری اطلاعات گمرک اصفهان درخصوص سامانه جامع امور گمرکی گزارش مبسوطی به‌صورت پاورپوینت ارائه داد. طی این گزارش تشریفات انجام کار در رویه واردات تا قبل از راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی برای مدیران استان توضیح داده شد.
کارشناس فناوری اطلاعات گمرک اصفهان درخصوص ارتباط مجازی همه دستگاه‌های ذی‌مدخل در امر تجارت خارجی استان اصفهان از طریق سامانه پنجره فرامرزی خبر داد و خواستار تسریع و دقت در ارسال مجوزهای مربوطه شد.

وی در ادامه درخصوص سامانه‌های باسکول، موبایل، بازبین و… برای اعضا کمیته توسعه صادرات استان توضیح داد.
احمدی ونهری مدیرکل گمرک اصفهان درخصوص تحلیل آمار صادرات استان و گمرک اصفهان پرداخت و گفت: ارزش کل کالاهای صادرات استانی در سه ماهه نخست امسال 331 میلیون دلار و تعداد اقلام صادراتی استان به نقاط مختلف جهان 435 قلم بود که به 78 کشور جهان صادر شد.
وی افزود: در این مدت ارزش واردات گروه گمرکات استان 67 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد منفی 17 درصد همراه بوده است.

راه‌اندازی فاز آخر سامانه جامع گمرکی از ابتدای تیر امسال در استان اصفهان
احمدی ونهری همچنین با اعلام راه‌اندازی فاز آخر سامانه جامع گمرکی، از انجام امور گمرکی بدون کاغذ از ابتدای تیر امسال خبر داد و اظهارداشت: در گذشته گمرک با مشکلات زیادی ازجمله پیچیدگی در تشریفات گمرکی، افزایش زمان ترخیص برای تجار، وجود صدها واردکننده یا حق‌العمل‌کار در سالن ارزیابی، انباشتگی اسناد کاغذی در سالن و غیره روبه‌رو بود که با وجود این سامانه این مشکلات رفع شده است.
وی مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی این سامانه را تسریع در روند ترخیص کالا، تسهیل عملیات گمرکی و افزایش دقت در عملیات گمرکی عنوان کرد.

مدیرکل گمرک استان اصفهان با اشاره به اینکه سامانه نوبت‌دهی در گمرکات یکی از بخش‌های سامانه جامع امور گمرکی است، اضافه کرد: با مجهز شدن سالن ارزیابی گمرک به ابزار نوبت‌دهی، مراجعان می‌توانند اظهارنامه خود را از طریق سامانه جامع امور گمرکی در بستر اینترنت و بدون نیاز به حضور فیزیکی در گمرکات اجرایی ثبت کوتاژ کنند.
وی گفت: این سامانه از قسمت دریافت اسناد و ورود اطلاعات اظهارنامه‌ شروع می شود و با طی مراحل مختلف تا بایگانی راکد را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.
احمدی ونهری اظهار کرد: از آنجا که وزن در مراحل ورود کالا به کشور نقش تعیین‌کننده دارد، سامانه جامع امور گمرکی با اتصال مستقیم به باسکول‌ها و دریافت الکترونیکی مقدار توزین هر کالا، این اطلاعات را پردازش و با ضابطه‌های مورد نظر اعمال مدیریت می‌کند.
اظهارات استاندار اصفهان
این گزارش حاکی است، در ادامه جلسه استاندار اصفهان با تأکید بر پروژه‌های افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی در سال 95 مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز تجاری گفت: توسعه زیرساخت‌های مرتبط با حوزه تجارت خارجی شامل ایجاد پایانه صادراتی، سایت جدید نمایشگاهی، کارگو حمل‌ونقل هوایی، نمایشگاه بین‌المللی کاشان، ایجاد گمرک در شهرستان کاشان و ایجاد بندر خشک باید پیگیری شود.
زرگرپور از اتاق بازرگانی استان اصفهان خواست تا یک ماه آینده تکلیف کارگو ترمینال فرودگاه شهید بهشتی اصفهان را مشخص کند و اضافه کرد: سرعت و تسهیل کارها در فرودگاه کمک شایانی به ارتقا سطح کمی و کیفی صادرات و واردات استان اصفهان خواهد کرد.
وی بر ایجاد سامانه کامل پایش تصویری کالا در سراسر کشور ازجمله استان اصفهان تأکید کرد و گفت: صادرکنندگان باید حمیت اصفهانی بودن خود را حفظ کنند و از گمرکات بخواهند حتماً در اسناد مبدأ صادرات که اصفهان است درج شود تا میزان واقعی صادرات استان مشخص گردد.
وی با اشاره به سامانه جامع امور گمرکی کشور با بیان اینکه این سیستم در ارتباط با جلوگیری از قاچاق کالا بسیار مؤثر خواهد بود، اظهارداشت: جلوگیری از فساد و رشوه و سلامت در بخش گمرک از نقاط مثبت سیستم جامع امور گمرکی کشور است.
دکتر زرگرپور همچنین با توجه به مشکلات مطرح شده در جلسه توسط حاضران و مسائل مربوط به صادرات استان اصفهان خواستار اضافه کردن هشت بند به بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی و ارسال برای بررسی هیات کارشناسی به معاون اول رئیس‌جمهوری شد.
پس از این جلسه استاندار اصفهان و مدیران عضو کمیته توسعه صادرات استان اصفهان از قسمت‌های مختلف گمرکات استان، انبارها، باسکول و محوطه تخلیه و بارگیری کالا بازدید کردند و از نزدیک با فرآیند سامانه جامع امور گمرکی آشنا شدند.
جلسه کارگروه توسعه صادرات استان اصفهان با حضور استاندار و مدیران استانی سازمان‌ها با هدف نقد، بررسی و ارائه راهکارهای ارتقا سطح کمی و کیفی صادرات استان اصفهان هر ماه یکبار برگزار می‌شود.